X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Pomysł PIU na reformę służby zdrowia

2008-04-10 11:57 czwartek
Pomysł PIU na reformę służby zdrowia

W dyskusji na temat koniecznej w Polsce reformy służby zdrowia pojawił się ostatnio nowy głos. Do grona wypowiadających się na ten temat polityków, lekarzy a nawet pacjentów dołączyła PIU, czyli Polska Izba Ubezpieczeń, skupiająca najważniejszych graczy w tym sektorze rynku. Zainteresowanie reformą największych w Polsce Ubezpieczycieli nie powinno dziwić, gdyż los ich firm jest bardzo ściśle związany z kierunkiem rozwoju publicznej służby zdrowia. Artykuł ten przybliży Państwu podstawowe założenia projektu PIU, podkreślając jednocześnie, że jest to dopiero projekt, mający zwolenników i przeciwników, co powoduje duży stopień niepewności jeżeli chodzi o możliwości jego realizacji w przyszłości.

Podstawowe założenia projektu

Projekt Izby odwołuje się przede wszystkim do głośnej i często poruszanej kwestii dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. System ten zakłada:
 
  •  Istnienie wielości płatników- tj. publicznych i prywatnych funduszy zdrowotnych

Czyli oprócz obowiązkowej składki zdrowotnej moglibyśmy także płacić składkę dodatkową zapewniającą nam szerszy koszyk świadczeń zdrowotnych. O wysokości składki decydowalibyśmy sami wybierając najbardziej odpowiadającą nam polisę (np. osoby starsze mogłyby wybrać wariant poszerzony o pomoc domową,  osoby majętne z kolei polisę uwzględniającą leczenie za granicą).
Składkami miałyby zarządzać Prywatne Fundusze Zdrowia, które otrzymywałyby nie tylko pieniądze z polisy dodatkowej, ale także część obowiązkowej składki zdrowotnej.
 
  •  Zachowanie istniejącej obligatoryjności składki ubezpieczeniowej, dzięki czemu wyeliminowany zostanie problem niskiej skłonności do ubezpieczania się co często jest istotną barierą rozwoju ubezpieczeń dobrowolnych (czyli jeżeli nie musimy się ubezpieczać, bo ubezpieczenie jest dobrowolne, to często tego po prostu nie robimy)
 
  •  Najważniejszym elementem systemu będzie obowiązkowa stawka kapitacyjna, tj. środki idące za pacjentem w zależności od jego wieku płci i średniego kosztu leczenia na daną osobę.
Oznacza to, że na leczenie przeciętnego Kowalskiego nie będą szły tylko te środki które sam wpłacił za pośrednictwem obowiązkowego ubezpieczenia, ale także te, które będą mu się przysługiwały ze względu na jego wiek i płeć. To z kolei ma rozwiązać problem emerytów, którzy mało „zarabiają” a przez to płacą niskie stawki, a korzystają z usług lekarza częściej niż ludzie młodzi.

Zalety nowego systemu

Twórcy projektu wskazują na szereg zalet proponowanego przez nich rozwiązania. Prócz tych już wymienionych, za najważniejszą jego zaletę uważają wpływ na poprawienie jakości leczenia i zdrowia Polaków.
Ma być to osiągnięte przede wszystkim dzięki skróceniu kolejek osób oczekujących na świadczenia medyczne oraz rozwój profilaktyki zdrowotnej. To zaś ma umożliwić właśnie wprowadzenie Prywatnych Funduszy Zdrowia, które z jednej strony będą dbały o pacjentów-klientów i ich zadowolenie, z drugiej zaś „wpompują” do polskiej służby zdrowia (szpitali, przychodni) dodatkowe fundusze.

Wizja piękna, choć nie dla wszystkich do końca  realna. Liczne pytania pojawiają się zarówno ze strony samych towarzystw, jak i środowisk medycznych (publicznych i prywatnych). Nie jest to jednak zarzut, podstawową cechą projektów jest bowiem właśnie to, że budzą pytania i  wątpliwości. To w końcu tylko projekty.


Marta Czyż
« powrót do działu: Wiadomości
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Czas trwania umowy - może być nieokreślony lub określony ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.