X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Raport: Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych 2010

2011-02-01 09:41 wtorek
Raport: Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych 2
Przedstawiamy Państwu fragment raportu na temat polskiego rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Pełna wersja raportu znajduje się na stronie www.raportyubezpieczeniowe.pl

Raport „Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych 2010” zawiera informacje na temat aktualnej oferty Towarzystw Ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, kalendarium wprowadzania nowych produktów ubezpieczeniowych na polski rynek oraz opis sytuacji na rynku ubezpieczeń zdrowotnych przez pryzmat pracy nad reformą zdrowia. Poniżej przedstawiamy fragmenty raportu.

W 2010 roku wartość rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce wyniosła około 31 mld zł. Według szacunków firmy badawczej PMR do 2012 roku rynek będzie powiększał się o co najmniej 10 proc. rocznie.

Rynek Ubezpieczeń Zdrowotnych

Firma doradcza PWC obliczyła, że w minionym roku w prywatnych szpitalach oraz na wizyty w prywatnych gabinetach i niewielkich przychodniach Polacy wydali 7 mld zł. Dobra passa prywatnych lecznic jest rezultatem popularności abonamentów korporacyjnych, czyli koszyka usług medycznych w prywatnych przychodniach nabywanych przez firmy dla pracowników. Wynika ona także z faktu, że towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej rozszerzają swoją ofertę o produkty związane z ubezpieczeniem zdrowotnym. W ubiegłym roku z tego typu pakietów skorzystało około 1,5 mln Polaków, a z polis ubezpieczeniowych kolejne 400 tys.

Niezbyt wysoki standard, jaki prezentuje publiczna służba zdrowia, to kolejny powód wzrostu popularności prywatnych placówek. W konsumenckim rankingu, który przygotowali niezależni specjaliści z brukselskiego ośrodka Health Consumer Powerhouse, na 31 ocenianych państw, Polska zajęła 25. miejsce (ranking dotyczył 2009 roku).

Raport „Opinie o opiece zdrowotnej” przeprowadzony w lutym 2010 roku przez CBOS pokazał, że 3/4 Polaków jest niezadowolonych z działającej w Polsce opieki zdrowotnej (to o 12 punktów procentowych więcej niż w 2009 roku). Jedynie 22% wyraziło zadowolenie z niej (przy 34% w 2009 roku).

CBOS zapytał Polaków o dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Z odpowiedzi respondentów jasno wynika, że liczba zwolenników powoli, ale rośnie. Ponad jedna trzecia ankietowanych (36%) wyraża zainteresowanie tym produktem, ale wciąż 55% nie zgadza się na dobrowolne opłacanie dodatkowego ubezpieczenia. W porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat uszczuplił się (o 6 punktów procentowych) odsetek osób stanowczo mu niechętnych.

Przynależność społeczno-zawodowa ankietowanych w bardzo dużym stopniu determinuje to, jak rozkłada się podział na zwolenników i przeciwników dodatkowych opłat. Im respondenci są młodsi, lepiej wykształceni, mają wyższe dochody na osobę w rodzinie lub też mieszkają w większym mieście, tym przyzwolenie na proponowaną zmianę jest częstsze. Największą popularnością koncepcja dodatkowych opłat cieszy się wśród kadry kierowniczej, specjalistów z wyższym wykształceniem oraz osób, które pracują na własny rachunek. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne nie podoba się przede wszystkim rolnikom, emerytom i rencistom.

Prywatne Ubezpieczenia Zdrowotne

Polska jest krajem, w którym termin prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie występuje w przepisach prawa. Co więcej, polski ustawodawca nie przewidział żadnych ulg i zwolnień podatkowych związanych z podpisaniem umowy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Może wydawać się, że rynek prywatnej opieki zdrowotnej (usługi abonamentowe i ubezpieczenia) rozwija się szybko - co trzecia złotówka w systemie zdrowotnym jest bowiem wydatkowana z prywatnej kieszeni. Pomimo tego, rozwój rynku napotyka na wiele przeszkód (niektórzy eksperci twierdzą nawet, że prywatne usługi zdrowotne wciąż znajdują się w początkowej fazie rozwoju). Z pewnością problemem są wysokie składki. Ich obniżenie nastąpi w momencie, gdy do ubezpieczenia przystąpi większa liczba osób.

Abonament vs. Ubezpieczenia

Kluczowym architektem komercyjnego rynku usług zdrowotnych w Polsce są firmy abonamentowe.

Kolejnym po abonamentach płatnikiem komercyjnym są ubezpieczenia. Inne rynki cechuje odwrotna relacja  - to ubezpieczenia odgrywają wiodącą rolę.

W Polsce abonamenty pojawiły się na rynku przed polisami. Z tego zapewne powodu Polacy częściej wybierają abonamenty medyczne niż prywatne ubezpieczenia zdrowotne. W ostatnim czasie zauważa się jednak wzrost popularności polis. Jest to spowodowane tym, że ubezpieczenia są niezależne od danej sieci operatorów, np. osoby ubezpieczone w Allianz mogą korzystać z usług 650 różnych placówek, a klienci Signal Iduny mają do wyboru 700 ośrodków i 80 szpitali.

Ubezpieczenia zdrowotne są dostępne na rynku od niedawna. W Polsce ciągle nie ma przepisów prawnych określających reguły działania tych ubezpieczeń i abonamentów oferowanych przez prywatne kliniki. Nie wiadomo także, jak miałoby wyglądać współdziałanie ubezpieczeń zdrowotnych z systemem państwowej opieki zdrowotnej.

Te problemy nie zniechęcają jednak ubezpieczycieli, którzy systematycznie wzbogacają swoje oferty w tym zakresie. Nierzadko proponują klientom lepsze warunki cenowe od prywatnych klinik. Potrafią także dostosować skalę ochrony do konkretnych potrzeb klientów. Towarzystwa ubezpieczeniowe, poprzez współpracę z szeregiem placówek medycznych, oferują większą możliwość wyboru. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają klientom dowolnie wybierać placówki, refundując koszty leczenia do limitów ustalonych w umowie. Pracodawcy z kolei mogą dowiedzieć się, ilu pracowników korzystało z usług medycznych, jaka jest cena tych usług, jaka jest liczba placówek. Osoby posiadające ubezpieczenia zdrowotne liczy się już w setkach tysięcy.

Bardzo prawdopodobne, że produktem, który znacząco wpłynie na przyszły obraz rynku, będą ubezpieczenia szpitalne. Uzupełniają one ofertę oraz stwarzają nową wartość dla klienta.

Ubezpieczenia szpitalne

Mimo że w świetle obowiązujących uregulowań prywatne ubezpieczenia szpitalne są jedynym alternatywnym źródłem finansowania dla szpitali publicznych, na razie nie zostały wystarczająco docenione. A ich potencjał jest naprawdę spory. Z czasem mogłyby stać się dla świadczeniodawców ważnym strumieniem dochodów. Jednakże brak precyzyjnych przepisów w tym zakresie przeszkadza w ich rozwoju.

Oprócz powyższych fragmentów w raporcie znajdą Państwo wiele informacji na temat m.in. ubezpieczeń lekowych, NFZ, nowości na rynku, kampanii promocyjnych ubezpieczycieli czy reformy zdrowia.


Magdalena Witkiewicz
m.witkiewicz@raportyubezpieczeniowe.pl

RaportyUbezpieczeniowe.pl powstały z myślą o tym, by dostarczać Klientom wszystkich potrzebnych informacji na temat rynku ubezpieczeniowego. Szczególny nacisk kładziony jest na marketing oraz sprzedaż ubezpieczeń. Grupą docelową raportów są pracownicy zakładów ubezpieczeń (kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla), agenci, pośrednicy, doradcy finansowo-ubezpieczeniowi, oraz wszyscy ci, którzy są zainteresowani tematyką ubezpieczeń.

Właścicielem marki RaportyUbezpieczeniowe.pl jest firma Efekt Motyla zajmująca się outsourcingiem usług marketingowych. Tworzą ją doświadczeni marketerzy – analitycy, graficy, copywriterzy i specjaliści ds. PR. Ich celem jest pomoc firmom w rozwijaniu skrzydeł w biznesie i osiąganiu jak największych efektów, przy możliwie najniższym wkładzie finansowym.

Szczegółowe informacje dostępne od na stronie www.RaportyUbezpieczeniowe.pl


« powrót do działu: Przegląd ubezpieczeń
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - zdarzenia, szkody, za które zakład ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.