X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Ubezpieczenie po przejściu poważnej choroby

2008-08-22 11:07 piątek
Zofia Dmochowska
Osoba, która przeszła poważną chorobę powinna próbować ubezpieczyć się na życie. Prawdopodobieństwo, że się uda, jest tym większe im dłuższy czas od momentu zakończenia choroby. Odbywa się to zawsze na indywidualnych warunkach i trzeba się liczyć z możliwością odmowy ze strony zakładu ubezpieczeń.

Indywidualna ocena ryzyka

Każdy wniosek osoby, która wcześniej chorowała rozpatrywany jest indywidualnie. Analizowana jest ankieta medyczna oraz historia choroby. Często zakład ubezpieczeń kieruje klienta na dodatkowe badania. Cała proceduro może trwać 2-3 miesiące.

Decyzja należy do zakładu ubezpieczeń  

Efektem będzie odmowa lub przyjęcie osoby do ubezpieczenia. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, ubezpieczony będzie musiał zapłacić wyższą składkę niż osoba z „czystą” historią medyczną. Ubezpieczyciel może również zmodyfikować standardowe warunki umowy. Polega to zwykle na ograniczeniu sumy ubezpieczenia, czyli górnej granicy świadczenia, które może zostać wypłacone lub na wyłączeniu odpowiedzialności, jeżeli do zdarzenia (np. śmierci) dojdzie w następstwie powikłań związanych z przebytą chorobą.

Nie ma standardów

Niestety nie ma jednoznacznych szablonów postępowania w przypadku, gdy o ubezpieczenie wnioskuje osoba po przebyciu ciężkiego zachorowania. Przypadki chorobowe są zbyt złożone i różne od siebie, aby można było stworzyć jasne procedury. Każdorazowo konieczna jest indywidualna ocena.

Co można powiedzieć na pewno?

Po pierwsze, osoba, która obecnie cierpi na jakąś poważną chorobę, raczej nie zostanie ubezpieczona. Jeżeli jednak choroba, jak i proces leczenia z nią związany się zakończył, prawdopodobieństwo, że uda się kupić polisę na życie zwiększa się wraz z upływem lat.

Po drugie, może się zdarzyć tak, że jeden zakład ubezpieczeń odmówi nam ubezpieczenia, a inny nas przyjmie. Proces oceny wniosków przez towarzystwa ubezpieczeń jest bowiem zróżnicowany. Widać to chociażby po ilości pytań o stan zdrowia zawartych w ankietach medycznych. Jeden ubezpieczyciel zadaje ich kilkanaście, inny - kilkadziesiąt. Również warunki zaproponowane przez różne towarzystwa będą najprawdopodobniej różne. Jaki z tego wniosek? Nie rezygnować. Szukać ubezpieczyciela, który nas ubezpieczy.

Porada eksperta

Jak widać, zawarcie ubezpieczenia w przypadku osób, które przeszły poważne komplikacje zdrowotne nie jest łatwe. Najlepsza rada, której mogę Państwu udzielić – ubezpieczajcie się jako młodzi, jeszcze zdrowi ludzie. Młoda osoba, po pierwsze - zapłaci niższą składkę, po drugie - uzyska pewność, że polisa ochroni ją i najbliższych, nawet jeżeli zdiagnozują u niej raka lub inne poważne zachorowanie. Właśnie temu ma służyć ubezpieczenie.Zofia Dmochowska
« powrót do działu: Porady eksperta
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Rozwiązanie umowy ubezpieczenia - może nastąpić z różnych przyczyn: ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.